Sífutás

Új rekord a Vasa-futáson, Jörgen Brink triplázott - videó

• VNA

A svéd Jörgen Brink sorozatban harmadszor nyerte meg a világ legismertebb hosszútávú sífutó versenyét.

A világ legismertebb és legrangosabb sífutó versenyét hagyományosan március első vasárnapján rendezik meg Svédországban. A Vasa-futás (Vasaloppet) idén is 15.000 indulót hozott, a 90 km-es klasszikus stílusú verseny rajtjánál pedig a szakág igazi specialistái is jelen voltak. Bár a Világkupa szezon második felét éppen ezért a legendás versenyért áldozta fel, a rajt előtt három nappal gyomorfájdalmakra hivatkozva a norvég Petter Northug visszalépett a versenytől, ami viszont az ő távollétében is izgalmas futamot hozott.

A Salenből induló és Mora-ba érkező verseny a szokásos koreográfia szerint zajlott, vagyis a mezőny élén haladók száma folyamatosan csökkent, így az utolsó kilométerekre már csak kevesen maradtak a befutóra. Az 1922-ben első alkalommal megrendezett, most már a 88. kiírását megélő versenyt a célegyenesben ismét a svéd Jörgen Brink nyerte meg, aki ezzel sorozatban harmadszor győzött a Vasaloppeten. Az egykoron még biatlon versenyeken is induló Brink ráadásul minden idők leggyorsabb versenyét nyerte meg, hiszen a 3:38,41-es győztes időnél gyorsabban még senki sem síelte le ezt a 90 km-t.

Sorozatban harmadik éve Jörgen Brink kapja a kranskulla (a díj átadására kiválasztott, Morából származó hajadon lány) csókját - Fotó:vasaloppet.se

A férfiak versenye a szokásoknak megfelelően szoros csatát hozott, ahol a korábban (2008) győztes norvég Jörgen Aukland indított támadást 17 km-el a befutó előtt. Előnye ugyan pár másodpercre is nőtt a mögötte haladó kilenc sífutóval szemben, de nem tudott jelentősen elszökni, sőt később utol is érték őt. Hét kilométerrel a cél előtt az élen haladók már ismét együtt mentek, így a befutóig maradt izgalom. A morai célegyenesben Brink legfőbb ellenfele az utóbbi hónapokban több betegséggel és komoly sérülésekkel is küzdő Daniel Tynell volt, aki azonban nem tudott elmenni a svéddel. Igaz így sem volt boldogtalan, sőt a célban második helyen után a könnyeivel küszködve nyilatkozott: „Amikor két éve második lettem, úgy éreztem, hogy elveszítettem az első helyet. Most viszont a sok nehézség után úgy érzem, hogy megnyertem a másodikat” - mondta a Vasaloppetet már háromszor (2002, 2006, 2009) is megnyerő Tynell.

Az új rekordidő a korábbi csúcseredménynél (amelyet 1998-ban a svéd Peter Göransson állított fel) mindössze 16 másodperccel volt jobb, sőt az első tíz helyezett mindegyike a korábbi csúcsnál jobb idővel zárt. Az új versenycsúcsért a dicsőség mellett Brink egy Volkswagen Tiguan TSI 160 gépjárművel is gazdagodott. Tynell mögött a harmadik helyet az „örök második” Stanislav Rezac szerezte meg. A csehek hosszútávú specialistája ugyanis egy második hely mellett most már negyedszer lett harmadik ezen a legendás versenyen, de győznie még sohasem sikerült. Brink triplázása előtt csak három másik sífutónak sikerült az, hogy sorozatban háromszor egymás után nyerjék meg a Vasa-futást. A verseny legendájának tartott, 9-szeres győztes Nils Karlsson, a 7-szer nyerő Janne Stefansson és 90km-es versenyt négyszer is megnyerő Jan Ottosson volt erre korábban képes.

A 2012-es Vasa-futás férfi versenyének végeredménye (90 km)